arama

Yürekleri Dağlayan 5 Etkileyici Kürtçe Müzik

Kürt müziği tarihten beri her popülerliğini korumaktadır, gerek kendine ait lirik sanatı ile gerekse de dengbêjleri ile Kürt müzikleri birçok coğrafyada dinlenen müziklerin başını çekmektedir. Bizlerde Yürekleri Dağlayan 5 Etkileyici Kürtçe Müzik başlıklı makalemizde Mem Ararat şarkıları ile Beytocan şarkılarınında içinde yer aldığı en etkileyici 5 müziği sizler için derledik. Yaptığımız bu çalışmanın faydalı olacağını ümid ediyoruz.
Kürtçe Müzikler
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Kundir

Kürt müziği tarihten beri hep popülerliğini korumaktadır, gerek kendine ait lirik sanatı ile gerekse de dengbêjleri ile Kürt müzikleri birçok coğrafyada dinlenen müziklerin başını çekmektedir. Bizlerde Yürekleri Dağlayan 5 Etkileyici Kürtçe Müzik başlıklı makalemizde Mem Ararat şarkıları ile Beytocan şarkılarınında içinde yer aldığı en etkileyici 5 müziği sizler için derledik. Yaptığımız bu çalışmanın faydalı olacağını ümid ediyoruz.

Yürekleri Dağlayan 5 Etkileyici Kürtçe Müzik

Çoğu yönüyle benzerlik gösterse de şiirden farklı olarak melodisi bulunan, ölçü kalıpları şeklinde yazılan nazım biçimi şarkı; kimi zaman duygusallığımıza yoldaş olup yürekleri dağlamış, kimi zaman mutluluğumuza bazen de mutsuzluğumuza eşlik etmiştir.

Geldiğimiz şu zamana kadar insanoğlunun hayatına ruh katan, sanatı sanat yapan müzikler Kürtçe müzikte de yer almakta, dinleyenlerine etkisini göstermektedir.

Mezopotamya’da başlayıp zamanla civar bölgelere ve daha geniş alanlara yayılma gösteren Kürtçe, sürekli olarak değişime ve gelişime uğramıştır. Başlardan beri süregelen dengbejler Kürt kültürünün değişmez parçalarından biri olsa da devir değiştikçe, bu kültürde de çeşitlilikler meydana gelmeye başlamıştır. Batı kültüründen etkilenmeye başlayan Kürt halkı sanat alanında kendisini oldukça büyük bir yeniliğe sokmuştur.

Bu esnada gelişmeye daha çok katkı sağlayan genç yaştaki Kürt öğrenciler olmuştur. Başlarda kötü olarak gözükse de aslında yapılan göçler sonucu ortaya çıkan, öğrenilen yenilikler Kürtçenin dallanıp budaklanmasına mani olmuştur. Avrupa’ya göç eden aydınlar ve sanatçı ruhlu kişiler, oradaki akımlardan ilham almışlar ve etkilenmişlerdir. Bunun üzerine Kürt halkı üzerinde büyük bir etkisi olan Mıhemed Şexo örnek alınmıştır. Bu sanatçıyı örnek alıp yeni modern tarzlarda müzikler oluşturmaya başlayan Ciwan Haco halkına iyi anlamda büyük bir sarsıntı yaratmıştır.

Kürtlerde başlayan bu modern müzik gün geçtikçe gelişmiş ve sonralarda batı müziğinden etkiler sergilemeye başlamıştır. Çeşitli müzik seçenekleri oluştukça, müzik aletleri ve melodiler kullanılmaya başlandıkça, sözler güzelleşip insanlar daha çok ilgi gösterdikçe, dengbejler gölgede kalmaya başlamışlardır. Tamamen etkisini kaybetmemişlerdir elbette.