arama

Yasadışı Eylemlerde Kullanılan Suç Aleti: Molotof Kokteyli

Ayrıca 1986 yıllarında Rojava'daki Kürdlere karşı uygulanıp soykırım politikalarından biri olan Enfal Katliamı da Molotof Kokteyli'nin büyük çapı olan Napalm Bombalarıyla yapılmıştı. 1988'de Saddam Hüseyin ve Baas Rejimi "Enfal Operasyonu" adıyla bir operasyon başlatıp vahşi katliamlar sergileyerek binlerce kürdün kimyasal silah, napalm bombaları ile katledilip, kürt şehirlerinin buldozerlerle haritadan silinmesine neden olmuşlardı.
Kürtlerin bir simgesi haline gelen silah

Molotof kokteyli son 20 yılda kürtlerin bir simgesi haline gelen bir silah çeşidi olarakta bilinmektedir. Kürt ilerinde meydana gelen çatışmalarda genelikle Molotof Kokteyli kullanılmıştır ve Kürt sanatçısı Helly Lov yaptığı birkaç eserinde Molotof Kokteyline de yer vermiştir. Ayrıca kürtlerin Hac'a gidip şeytan taşlama esnasında şeytana Molotof Kokteyli atıkları yönündeki mizahi haberlerde kürtlerin Molotofla özdeleşmelerinde ki gerçeği göz önüne yansıtmıştır.
Yasal Sorumluluklar ve Cezalar

Molotof kokteyli çoğumuzun eylemlerde, yürüyüş ve gösterilerde gördüğü masrafsız bir silah çeşididir. Kürtlerin son 20 yılda en çok tükettiği silah türlerinden biride sayılabilir :) Hepimiz bu isme aşina iken şimdi Molotof Kokteylin nereden geldiğini beraber öğrenelim. Molotof adı nereden gelmektedir? Molotof Kokteyli adını Rus diplomat ve politikacı Vyaçeslav Molotov'dan almaktadır. 1940'larda Fin-Sovyet arasında çıkan savaşlarda Fin askerleri savaşın sorumlusu olarak gördükleri Molotov'a atfen bu ev yapımı patlayıcı bombayı icat edip ismine de Molotof Kokteyli adını verirler. Vyaçeslav Molotov, kendi adının bir savaş silahına verilmesinden bir hayli rahatsız olmuştur. Soldan Sağa: Vyaçeslav Mihayloviç Molotov, Josef Stalin İspanya İç Savaşı'nda Molotof Kokteyli Molotof ilk defa İspanyol iç savaşında keşfedildiği bilinir. İspanya iç savaşı sırasında milliyetçi kuvvetler tarafından Sovyet T-26 tanklarına karşı kullanılmıştır. Molotof'un gücünü göre General Francisco Franco birçok askerin bu silahı kullanmasını emreder. Molotof ilk olarak İspanya iç savaşında görülmüş olsa da o zaman henüz tam olarak bir isim kendisine verilmemiştir. İlk ismi Kış Savaşı sırasında Finler tarafından Finlandiya'nın bölünmesine sebep olan Rus politikacı ve diplomat Vyaçeslav Molotov'ı aşağılamak amacıyla konulmuştur ve kendisi bu isimden çok rahatsız olmuştur. Bu olaydan sonra dünya genelinde bu silahın ismi Molotof Kokteyli olarak kalmıştır. Molotof Kokteyli silahının yapılışı Molotof birçok yanıcı ve patlayıcı maddeyle yapılabiliyor olsa da en çok Sülfürik Asit, Benzin ve Paraf'ın karışımından yapılır. Bir cam şişede toplanan bu karışımlara ucundan bir ip sarkıtılarak fitil oluşturulup o fitil yardımıyla ateşlenilir, fitilin ateşlenmesiyle Molotof infilaka hazır hale gelir. Molotof Kokteyli ateşlenip hedefe atıldığı yerde büyük bir alev topunu oluşturur. Bu silah çeşidi özellikle II. Dünya Savaşında neredeyse bütün devletlerin askerleri tarafından tanklar, makineli tüfek, depo ve mevzi yerlerini imha etmek amacıyla kullanılmıştır. Daha Büyük Çapı: Napalm Bombası ve Enfal Katliamı II. Dünya savaşının sonlarında kullanılmaya başlanılan ve Vietnam Savaşının bir simgesi haline gelen Napalm Bombası da, gerçekte Molotof Kokteylinin daha büyük çaptaki hali olarak görülmektedir. Yıllardır çeşitli çatışma ve gösterilerde kullanılan Molotof Kokteyli, II. Dünya Savaşı sonrasında Gerilla hareketleri uygulayan çeşitli örgütler tarafından daha çok kullanılmaya başlanmıştır. Molotof Kokteyli hazırlamak, bulundurmak ve kullanmak neredeyse her ülkede bir suç unsurudur. Türkiye'de ise bu silahı kullananlar 8 ila 12 yıl arasında hapis cezasıyla yargılanır.
Molotof Kokteyli ve Kürtler
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • Kundir

Molotof Kokteyli ve Kürtler

 • Ayşe
  2 sene önce

  Aha ha ha Şeytan molotoflamakta nedir ya 🙂 siz kürtler acaipsiniz

  7
  yorum beğen